VETERÁN SEZONY: Zdeněk Bárta

15.04.2017

NHL má svého Jágra, Seria A svého Tottiho, PHM Cup má svého Bártu

Oddanost, loajalita, výdrž to je Zdeněk Bárta. Není více inspirativní osoby než je Bárta ve věku 71 let stále nazouvá své brusle, obléká se do výstroje a vyráží na ledovou plochu s chlapci, kteří jsou někteří i o 50 let mladší.  

Nezastaví ho ani zranění, je to urostlý chlap, který má stále chuť do hry, kterou má tak rád a to je dobře! Pro každého protivníka a spoluhráče je určitě inspirací. A pokud si někdo z hráčů někdy snad promýšlí, že je čas pověsit brusle na hřebík, je třeba si vzpomenout, že je brzo! Že to jde a půjde to ještě dlouho!  

Zdeněk je ročník 1946, dokážete si představit co vše zažil?  

Konec druhé světové války asi ještě tolik nevnímal, ale hokej hrál v dobách, kdy se ne jen že nenosily helmy, ale byly rovné hokejky, hráči nosili místo dresů svetry. Lásku k hokeji si vybudoval především na zamrzlých rybnících a řekách v dobách kdy zimy byly v Československu tuhé. Byl svědkem prvních titulů pro československo zřejmě je vnímal jen jako dítě z rádiových přenosů v roce 1947 a 1949 a už jako dospělý sledoval tituly sedmdesátých letech. Zatímco Zdeněk stále hraje hokej, někteří v jeho věku mají problém se rychlejším pohybem. To si zaslouží obrovský obdiv. 

Zdeněk hraje více než 30 sezon za Projektový Ústav od roku 1983. Je věrný jednomu týmu, taková oddanost se jen tak nevidí!
Zdeněk odehrál převážně v Odborářské lize nebo dnes nazývané soutěži Pražská liga ledního hokeje přes 800 utkání, další přidal v nespočtu přátelských utkáních a my máme tu čest, že má na svém kontě i dva zápasy v PHM Cupu. Zkušenosti na rozdávání a skvělý příklad pro všechny hobby hokejisty.

"Vždy je to pro mě obrovská čest nastoupit se Zdendou v lajně a jít s ním do zápasu. Mám obrovskou radost, když se nám podaří vyhrát a Zdenda je u toho. Na Zdendovi je fascinující jeho skromnost a pokora. Vyrostl v jiné době, než většina z nás. Není rozmazlený, nemusí mít nej vybavení on prostě má hokej rád a hraje s tím co má. Navíc na každý zápas jezdí městskou hromadnou dopravou. Hodí si tašku přes rameno a jede tramvají, busem nebo vlakem na stadión a to i v pozdních hodinách. Víte v ten moment když si vzpomenu na některé spoluhráče, kteří třeba nechtějí jít na zápas nebo trénink, protože nemají odvoz, musím se usmát. Zdenda, to je ztělesnění lásky ke sportu!" říká o Bártovi spoluhráč z Projektového Ústavu Petr Urban