Team Canada směřuje do Prahy

28.05.2018

Prague Hockey Masters přivádí do Prahy další zahraniční tým na utkání v rámci Prague Series

Tentokrát máme tu čest oznámit, že do Prahy míří výběr ze slavného Montreálu, ze země kolébky hokeje: Team Canada

Prague Hockey Masters bringing to Prague another team from abroad for another match of the Prague Series

We are proudly announce that right from the one and only original hockey country on the world is heading to Prague, from Montréal, the Team Canada

Plníme další životní sen

Kdo si jaký malý nepřál nastoupit do zápasu proti týmu s javorovým listem na prsou.. Myslíme že takových nás moc není. Pro amatérského hokejistu se může zdát takový sen jako vzdálený a těžko realizovatelný. Ale s Prague Hockey Masters to jde! 
Výběr hráčů PHM Cupu nastoupí již v červenci 2018 do zápasu proti Team Canada

Another dream comes true

There are not many of us in Czech republic who is not dreaming about, to play a game against the team with the maple leaf jersey. For amateur hockey players this dream might sounds like far from reality. But with Prague Hockey Masters this dreams will become the true. The selected players from PHM Cup will be facing Team Canda this July in Prague

Škoda Icerink zažije další show

Škoda Icerinku bude hostit tento speciální event. Tento unikátní zápas bude samozřejmě především o hokeji, ale také o zábavě a setkání s lidmi který sdílí stejnou vášeň. Jako organizátoři se postaráme, aby na Icerinku bylo o všechny skvěle postaráno a všichni si zažili a užili skvělou show. Chystáme opět zápas se slavnostním nástupem, hymnami. Ve hře je ještě možnost jednoho tréninku pod vedením kanadského kouče se letitými zkušenostmi z NHL.

Buďte naladěni a již brzy přineseme další novinky....

Another big Show at Škoda Icerink 

Škoda Icerink will be hosted this special event. This unique match will be for sure about hockey, but not only. Also about lot of fun and meeting the guys who are sharing the same passion. As organisers we will do our best to treat all partisipators as best as we can and we wish every single one of us will enjoy this show. Pre-game ceremony with national anthems is a must for such a game. Also there is a plan to organise one practice led by canadian coach with many years of experience from the NHL.

Stay tune for more info, it will comming soon..