Postupová matematika divize Klasik: Čtyři zájemci o dvě vstupenky. Vše zvrátil jeden překvapivý zápas!

09.04.2024

V divizi Klasik již máme jisto o šesti postupujících, stále jsou však k dispozici dva lístky do play-off. Ve hře o ně jsou čtyři týmy, tři z nich dokonce od sebe dělí jediný bod! Komu nejvíc hraje do karet zbývající rozpis a proč vše dramaticky proměnil jeden nečekaný výsledek?

Mluvíme o čtyřech týmech v boji o vyřazovací boje, v praxi ovšem můžeme reálně počítat spíš jen se třemi. Aktuálně desátá Heyoka totiž ztrácí na současnou hranici postupu čtyři body a aby se dostala do play-off, musela by bezpodmínečně vyhrát obé svá zbývající utkání, a zároveň doufat, že alespoň dva z jejích tří konkurentů – kterými jsou Greyhounds, Gastoni a Přírodověda – už do konce základní části nebodují

Ve prospěch Heyoky však hrají vzájemné zápasy a v případných bodových shodách by měla velkou výhodu, proto ji rozhodně musíme do tohoto článku zapojit.

Týmy ve hře o play-off:

HC Žižkov Greyhounds – 31 bodů, soupeři PPG
Gaston Seals – 31 bodů, soupeři CAR
Přírodověda UK – 30 bodů, soupeři DUC, OIR a FES
HC Heyoka Praha – 27 bodů, soupeři CAR a DUC

Vezměme to popořadě. Nejvýše se v současné tabulce nachází Žižkov Greyhounds, kteří nasbírali 31 bodů ve 29 utkáních. Přestože jsou sedmí, náš matematický model jim přiřazuje po Heyoce nejmenší šanci probojovat se do vyřazovacích bojů. Proč? 

Greyhounds mají před sebou už jen jeden zápas a v něm narazí na Pigeons, aktuálně pátý tým tabulky, který bojuje s H.O.V.N.A. a Fešáky o čtvrté místo. Oba týmy disponují podobně kvalitní ofenzívou, Holubi si nicméně letos vedli mnohem lépe defenzivně, pyšní se čtvrtou nejlepší obranou v divizi Klasik, proto model dává Žižkovu pouze 21% šanci na výhru.

Oproti tomu momentálně osmé Gastony čeká v jejich posledním duelu základní části třináctý Car-Back, proti kterému rozhodně budou chtít vyhrát, ostatně model soudí, že by měli zvítězit se zhruba 73% pravděpobností. Stejně jako Greyhounds i Gastoni dosud získali 31 bodů, ale ještě nedávno to pro ně nevypadalo vůbec růžově.

Velmi výrazně si Seals pomohli výhrou 5:3 nad Soldiers minulý týden, díky níž v tabulce přeskočili Přírodovědu i Žižkov (který mezitím porazil HTB 9:0 a na skóre se dostal zpět před Gastony). O tomto zápasu si za chvíli ještě povíme více, měl totiž opravdu velký vliv na postupovou matematiku divize Klasik.

Z druhé vlny útočí na elitní osmičku Přírodověda, ta na Greyhounds a Gastony ztrácí jediný bod, vybojovala doposud 31 bodů, avšak na své dva konkurenty má hned dva zápasy k dobru! Nebude to pro ni ale lehké, nejprve totiž hraje se druhými Ducks, hned den poté s aktuálními lídry tabulky Off Ice Rats a na závěr přijde duel s Fešáky.

Ve zbývajících třech zápasech tedy na Přírodovědce čekají první, druhý a šestý tým šestnáctičlenné tabulky, a to tomu šestému chybí jeden bod na čtvrté místo. Těžší los Karlovka už skoro nemohla dostat. Matematický model očekává prohry s Ducks i Off Ice Rats, v obou případech dává Přírodovědě šanci vyhrát méně než 20 %.

Proti Fešákům to bude zřejmě dramatičtější bitva, model dokonce drobně favorizuje Přírodovědu, které přiřazuje 52% šanci na vítězství, a to zejména díky její vynikající ofenzívě – třetí nejlepší v divizi. V součtu by tak měla Karlovka během posledních tří kol získat v průměru 1,80 bodu, v praxi tedy pravděpodobně jedno z těchto tří utkání vyhrát.

Tím se oklikou vracíme zpět ke Greyhounds a k vysvětlení, proč mají z trojice Greyhounds–Gastoni–Přírodověda nejmenší šanci dostat se do play-off, přestože jsou v tuto chvíli umístěni nejlépe. Žižkov by totiž měl dle matematických předpokladů ve zbývajícím průběhu soutěže nasbírat nejméně bodů.

V kolonce očekávaných bodů u Greyhounds svítí hodnota 31,42, o 0,38 méně než u Přírodovědy a o 1,05 bodu méně než v případě Gastonů. Lidštěji řečeno, dá se předpokládat, že Žižkov asi prohraje s Pigeons a skončí na 31 bodech, Přírodověda ze tří zápasů jeden vyhraje a zakončí sezónu se 32 body a Gastoni si zřejmě poradí s Car-Back a dostanou se na 33 bodů.

Proto dává matematický model největší šanci získat vstupenku do play-off právě Gastonům, u kterých vidí jejich účast ve vyřazovacích bojích s pravděpodobností zhruba 92,0 %. Hlavní souboj se tak očekává mezi Přírodovědou a Greyhounds – Karlovka má díky dvěma zápasům k dobru 70,0% šanci dostat se dál, Greyhounds i přes lepší výchozí pozici mohou dle modelu počítat s play-off pouze na 37,8 %.

To vše také vysvětluje, proč je Heyoka v praxi v podstatě mimo hru. Zaprvé je velmi nepravděpodobné, že by Přírodověda nebo Gastoni nezvládli do konce základní části ani jednou zvítězit, a zadruhé sama Heyoka zřejmě nenastřádá dostatek bodů.

Nejprve ji čeká Car-Back, tady zřejmě dojde k dvoubodovému zisku, ale v posledním kole narazí na Ducks a proti nim má dle předpokladů Heyoka šanci vyhrát jen něco málo přes 10 %. A jelikož je k jakékoliv šanci na postup nutné, aby Heyoka zvítězila v obou duelech, dostává od modelu v kombinaci s příznivým rozpisem pro její soupeře skoro nulovou naději – přesněji 0,13 %.

Tato čísla ale vypadala dramaticky jinak ještě před týdnem. Vše se změnilo ve čtvrtek 4. dubna, když Gastoni díky čtyřem brankám ve druhé třetině zaskočili Soldiers a zapsali překvapivou výhru 5:3. Překvapivou proto, že Soldiers šli do tohoto utkání coby třetí tým tabulky a se druhou nejkvalitnější obranou v divizi, kdežto Gastoni byli v tu chvíli devátí a v ofenzívě i defenzívě lehce podprůměrní, proto jim model dával šanci na vítězství méně než 10 %.

Navzdory tomu si však Seals na favorizovaného protivníka vyšlápli a díky nečekanému zisku dvou bodů si v podstatě zajistili vyřazovací boje, přestože před tímto zápasem měli šanci jen zhruba 1:3. Naopak katastrofu tento výsledek znamenal pro Greyhounds, těm spadla naděje na postup do play-off takřka o polovinu – z přibližně 2:3 na méně než 40 %.

Také Přírodovědci neviděli výhru Gastonů rádi, před ní totiž měli v podstatě 100% jistotu postupu mezi nejlepších osm a zdálo se, že jim budou stačit body, které nastřádali do té chvíle. Teď  se však jejich šance na play-off snížila o zhruba 30 %, ale hlavně musí ještě nějaké body urvat.

Příklad zápasu Gastonů a Soldiers také krásně ilustruje, že je hokej a sport obecně plný náhodných jevů, a tím pádem že matematické předpoklady nejsou ani zdaleka zárukou výsledku. Na to bychom neměli zapomínat.

Postupový klíč při shodě bodů:

Shoda 2 týmů:

Greyhounds + Gastoni – postupují Greyhounds (pokud v posledním kole Gastoni nezaznamenají alespoň o 9 lepší rozdíl skóre)
Greyhounds + Přírodověda – postupuje Přírodověda
Greyhounds + Heyoka – postupuje Heyoka
Gastoni + Přírodověda – postupují Gastoni
Gastoni + Heyoka – postupuje Heyoka
Přírodověda + Heyoka – postupuje Přírodověda

Shoda 3 týmů:

Greyhounds + Gastoni + Přírodověda – postupují Gastoni, poté případně Přírodověda
Greyhounds + Gastoni + Heyoka – postupuje Heyoka, poté případně Greyhounds
Greyhounds + Přírodověda + Heyoka – postupuje Přírodověda, poté případně Heyoka
Gastoni + Přírodověda + Heyoka – postupuje Heyoka, poté případně Gastoni

Shoda 4 týmů:

Greyhounds + Gastoni + Přírodověda + Heyoka – postupuje Přírodověda, poté případně Heyoka

Jelikož musíme rozdělit dvě místa v play-off mezi čtyři zájemce, existuje celkem 11 kombinací, jak by se mohly týmy seskládat při rovnosti bodů. Všechny varianty a jejich výsledky najdete buď  textově výše, nebo vizuálně v grafikách vložených do následujících odstavců, proto si blíže přibližme jen několik nejpravděpodobnějších.

Nejspíše bychom se mohli dočkat shody mezi dvěma z trojice Greyhounds–Gastoni–Přírodověda a zajímavé je, že z každé takové kombinace by vzešel jiný postupující! Při rovnosti mezi Žižkovem a Seals by dál šli Greyhounds, pokud v posledním kole Gastoni nezaznamenají alespoň o 9 gólů lepší výsledek než Greyhounds. Oba týmy totiž vyhrály po jednom vzájemném zápase, rozhodovat by tak muselo druhé kritérium, tedy celkový rozdíl skóre.

V případě, že se stejným bodovým ziskem skončí Greyhounds a Přírodověda, půjdou dál Přírodovědci, kteří si se Žižkovem poradili v obou vzájemných duelech. Naopak kdyby se rozhodovalo mezi Karlovkou a Gastony, postoupili by do play-off právě Gastoni, kteří s Přírodovědou nejprve remizovali 5:5 a poté ji porazili 11:8

A pokud by došlo k rovnosti mezi všemi třemi zmíněnými celky, vyšli by z následné minitabulky nejlépe Gastoni a případně jako druzí postupující Přírodovědci. Oba týmy získaly ve vzájemných soubojích této trojice po pěti bodech, kdežto Greyhounds pouze dva za říjnovou výhru 6:4 nad Seals.

Nejlépe by z případných shod vyšla paradoxně Heyoka, která si proti svým přímým konkurentům vedla velmi dobře. Ze sedmi možných kombinací by totiž Heyoka zamířila dál hned ve čtyřech případech a v dalších dvou by byla druhým postupujícím. Nepřešla by pouze přes Přírodovědu, se kterou sice jednou vyhrála a jednou prohrála, ale tým z Univerzity Karlovy se pyšní výrazně lepším a v praxi již nedostižitelným rozdílem skóre.

Je zajímavé, že tyto situace by dopadly nejlépe pro momentálně hůře umístěné týmy, Přírodovědci by se totiž mezi elitních osm dostali čtyřikrát a jednou by případně postoupili coby druzí. Naopak Gastoni by úspěch zaznamenali pouze dvakrát, a to buď  při shodě jen s Přírodovědou, či s Greyhounds a Přírodovědou zároveň, a Greyhounds se dál dostanou jedině při již zmiňované rovnosti s Gastony.