Odhalujeme PHM Cup!

07.04.2017

Unikátní sportovní trofej

Putovní pohár pro vítěze PHM Cup je již skoro hotový a my vám chceme představit jeho podobu a celý příběh.

Pohár vzniká již několik měsíců. Od prvních rozhovorů, jak by měl pohár vypadat, přes první nákresy, shánění vhodných komponent, uběhlo dodnes už více než pět měsíců. Zadání bylo stručné, ne však jednoduché na realizaci.

Petr Urban - ředitel Prague Hockey Masters vyslovil následující požadavek: "Potřebujeme pohár, který bude velký, těžký, aby ten, kdo ho vezme do ruky cítil, že opravdu drží kus kvalitního materiálu a že dřina za vítězství se odráží ve váze poháru. Je nutné aby byl pohár bytelný a nejdůležitější je, aby se z poháru dalo pořádně napít, protože to mají hobby hokejisté rádi" 

Záměrem vedení soutěže bylo vyhnout se jakýmkoli okoukaným šablonovitým pohárům, které je možné koupit ve sportovních cenách. Za poměrně vysokou cenu by liga získala pouze okoukanou plastovou, možná v některých částech kovovou trofej, nic unikátního, nic výjimečného. A PHM Cup musí být výjimečný.

Výroby se zhostila trojice odborníků. Jarka a Ivan Urbanovi mají zkušenosti s tvorbou trofejí pro Fanklub Lev Praha, které jsou každoročně udělovány na galavečeru tohoto týmu. Na pomoc si však přizvali odborníky, Jirku a Majku Beránkovi z Ledče nad Sázavou. Z úvodního návrhu se tak postupně v rukou Jirky Beránka začaly spojovat a dotvářet jednotlivé komponenty a díly. Výsledkem práce je PHM Cup - originální pohár, který dle slov jeho autorského týmu:

"Symbolizuje spojení hokeje a druhé velké záliby amatérských hokejistů, tedy pivo. Jeho podstavec, tedy dřevěná část poháru, je totiž vyrobena z archivního dřevěného soudku, okování skleněné části poháru evokuje starou brankářskou masku a glorifikuje tak odkaz odvážných maskovaných mužů ze staré školy. Inspirací byla podoba masky legendárního československého brankáře Vlada Dzurily. Dvě hokejky, které obepínají celou horní část poháru, symbolizují vždy dva týmy, soupeře, kteří sice spolu bojují o vítězství, ale nakonec jsou hlavně kamarády. Proto se hokejky navzájem spojují, ale nekříží se, jako na buly". Tak komentuje pohár Jirka Beránek.

Vedení Prague Hockey Masters se netají nadšením a spokojeností se současnou podobou poháru. Bytelný pohár je těžký a také velký, kvalitně zpracovaný. Tedy má všechny zadané parametry. Ale že navíc dostane ještě rozměr poselství a odkazu na historii, je velkou třešničkou na dortu, za kterou Prague Hockey Masters autorskému týmu děkuje.

Petr Urban komentuje: "Je to nádherný kus, je to celé ruční práce, kvalitně odvedená. Je to naprostý originál a za to jsem moc šťastný. Spojení piva a hokeje je krásný nápad, to jsem ani nečekal, že takový pohár budeme mít. Vždyť hobby amatérským ligám se v Kanadě a Americe říká beerleague, pivní liga, takže to je úplně ono. My máme pravý pohár pro beer ligu! Už se nemohu dočkat, až se budou hráči s pohárem fotit a budou z něj pít bohemku!"

Pohár bude fyzicky vystaven na stadioně při každém semifinálovém zápase a samozřejmě  nebude chybět na finále. Rozpis zápasů play off najdete zde

Pohár zůstane prvnímu týmu do začátku dalšího ročníku, kdy bude převezen na případnou údržbu a přípravu pro dalšího vítěze dalšího ročníku.

Jedná se o jedinečnou sportovní trofej a první tým, který ho získá, bude navždy vyryt na prvním štítku, proto se již v prvním ročníku může vítěz stát opravdovou legendou. 

Nikdy nesmíme zapomenout na to co nám celá trofej ukazuje. Kamarádství a přátelství, to je proč chodíme do kabin v pozdních hodinách, proč omezujeme jiné aktivity. Je to samozřejmě kvůli sportu a hokeji, ale hlavně kvůli přátelství se spoluhráči i protihráči. Odkaz staré doby, je nesmírně důležitý, kdyby naši předchůdci nehráli téměř bez výstroje, brankaři holým obličejem nezastavovali střely soupeře, není dnes hokej tím, čím je a my bychom ho rozhodně nemohli hrát jen tak pro radost. Pojďme dát Pražskému hokeji novou trofej, Praha si takový pohár totiž zaslouží!