Návrat na led? Jaký bude amatérský "Post-Covidový" hokej

23.05.2021

Po dlouhé době se vzhledem k zlepšené epidemiologické situaci vrací sportoviště zpět i amatérským sportovcům. Ale jaké budou dopady dlouhé pauzy? Budou vůbec hráči mít chuť se vrátit? Jaké budou výkony. Přibyla jen kila nebo se situace celkově změní. Zamyšlení na toto téma je určitě nasnadě. 

Na dotazy redakce PHM odpovídal Petr Urban, ředitel Prague Hockey Masters


Jaký dopad budou mít stávající omezení? Odradí to hráče nebo se se situací komunita vyrovná? 

Sportoviště se sice otevírají, ale ne v režimu jako dříve. Organizátoři akcí jsou zodpovědní za dodržení přísných hygienických pravidel a nařízení. To může způsobit i nechuť ne jen hráčů samotných, ale i organizátorů. Prague Hockey Masters se chce o vše postarat aby vše bylo v pořádku, ale dokáži si představit, že někteří nadšenci, kteří třeba svolávali partičku ve formátu "Černí proti bílým" musí nyní řešit věci, které jsou otravné a myslím, že budou postrádat takové nadšení jako měli dříve. Už tak organizovat, amatérské akce pro zábavu, což prostě hokej pro amatéry je se najednou mění v akce, kde je třeba evidovat kdo kde je, hlídat, že nikdo neporušuje nařízení, hlídat počty, někde jsou i zakázáné sprchy apd, nebo je třeba návštěvníky akcí testovat nebo sbírat čestná prohlášení. Je toho moc na co by si každý pomalu měl najmout asistentku. Bojím se, že mnoho "vedoucích, organizátorů" hokejů si může říct, že mu to za ty nervy a čas nestojí. No uvidíme  

Co vedoucí týmů, budou se chtít vrátit zpět do rytmu a honit každý týden golmana a dostatek hráčů po tak dlouhém čase pohody? 

Správný dotaz a já jsem na to velmi zvědavý. Řeknu to z vlastního pohledu, že dokud byl člověk v tom klasickém "rytmu" každé pondělí zápas na Nikolajce každou středu na Icerinku apd.. Fungoval, svolával hráče, organizoval. obvolával, nosil dresy, puky a to všechno okolo. Ale najednou tito vedoucí týmů, opravdoví srdcaři poznali v době Covidu, že nic řešit nemusí. Nemusí se nervovat celý den, zda to večer jejich golman stihne, nebo zda přijde ten kdo má přinést dresy, nebo zda přijde pokladník apd.. Prostě to vše z těch lidí spadlo. Zvykli si a za tak dlouho dobu určitě navykli na ten "božský" klid. Já to vím z mé vlastní zkušenosti, já jsem si poprvé v životě nainstalovat Netflix a normálně jsem zažil jaké to je večer koukat v klídku na seriál a musím říct, že jsem si to náramně užíval a představa vrátit se zpět do těch stresů okolo organizace hokejů mě v jistou chvíli naprosto přešla. Samozřejmě já sám vím, že když se do toho neopřu tým hrát nebude a láska k tomuto sportu a k týmu, té partě mě probrala a opět jsem připraven se do toho vrhnout. Ale věřím, že s tímto dilematem jsem se nepotýkal jen já, ale i další vedoucí. Já pevně věřím, že se do toho tito nadšenci opět vrátí, že najdou svou sílu, ale že si třeba i v týmu řeknou jak si věci rozdělit, aby mě z toho vedoucí nebo kapitán také radost. Ono, totiž něco organizovat je většinou více starostí než radostí. Ale držím palce všem vedoucím, že své hráče zase namotivují a půjdou do toho..Co starší hráči a vůbec hráči celkově, vykašle se někdo na hokej? Třeba i kvůli penězům? Nebo prostě jen kvůli tomu že si našli jiný způsob trávení času? 

Já si myslím že to dopad bude mít. Ta doba bez rutiny byly prostě dlouhá. Někde jsem četl že návyk lidem vzniká během 27 dní. To my jsme měli těch dní navyknout si na to, že se nikam nechodí, nebo že děláme něco jiného výrazně více. Myslím že někdo se prostě už nevrátí. Zvykl si na čas s rodinou manželkou a prostě se už do toho nevrátí. Na druhou stranu tak trochu doufám, že bude i velké množství borců, kteří naopak čekají jako na smilování, že budou moci vypadnout pravidelně někam ven mimo rodinu a třeba si i oddychnout od manželek  :D  , dámy prominou.. :D 

Další co může mít velký dopad je i finanční situace. Bohužel mnoho lidí prostě nyní bude dohánět co mohou. Kuchaři, číšníci, dalších mnoho dotčených řemesel a profesí se nyní vrací do hry a lidé budou chtít určitě dohnat i finanční ztrátu. Navíc i provozovatelé stadiónů prostě potřebují "urvat" co mohou. A není se čemu divit. Zdražovat se bude všude. Třeba Letňany, již plošně zdražily ledy a já myslím že další stadiony se rychle přidají a já se jim nedivím. Jenže to bude mít dopad na amatérské hokeje. Prostě za 300 na hokej to už asi nevypadá, prostě se bude muset vybírat více i to může hodně lidí, kteří třeba krizí byli zasažení podepsat na exodu hráčů.  

Změní se pravidla hry? Pravidla zápasů? Po tak dlouhé době je třeba vzít v potaz i fyzickou připravenost nebo možná lepe řečeno nepřipravenost. 

Rozhodně toto je téma nad kterým často přemýšlím. Určitě bych nechtěl být svědkem že v prvním nějakém přáteláku, tam vlítne nějaký maniak ( a že jich za kariéru znám mraky :D ) a namázne tam chlapa co nestál 6 měsíců na ledě. Toho bych se chtěl, alespoň v námi organizovaných ledech, vyhnout. Zvažuji, zda nezakázat hru tělem a střely golfem, protože opravdu hlavní co chci je bezpečí a zdraví hráčů. 

Pevně věřím, že na tomto bude shoda, alespoň teď v létě, že se bude hrát touto metodou, "bezkontaktně" .

Doufám, že by toto celé mohlo přinést takový návrat k radosti ze sportu, radosti z možnosti vůbec být na ledě a s kamarády a že jen výjimečně se najde někdo kdo do toho půjde tvrdě jakoby šlo o život. Věřím, že budeme prostě vděčný, že můžeme být na ledě a že pro nás někdo něco zorganizoval, než abychom řešili to jestli někdo špatně písknul ofsajd, nebo se špatně hodilo bule apd.. 

Určitě však budeme vyzývat všechny týmy a budeme opakovat hráčům, aby byli opatrní, aby prostě hráli v klídku a chránili především své zdraví a měli respekt k soupeřům.Co vůbec soutěž, myslím příští sezona, jak může probíhat a jaké mohou být změny? 

My jsme v PHM připraveni organizovat samozřejmě klasický formát Září - Květen soutěžní zápasy ve formátu základní část a pak Playoff a samozřejmě chceme rozdávat medaile a vidět pohár nad hlavami hráčů. Co však přijde se neví, je vidět jak je vše vrtkavé. My jsme si po 6ti letech tvrdé práce konečně říkali, jo, konečně máme dost týmů a vypadá to životaschopně a že to konečně ponese alespoň nějaké ovoce. Ale dopadli jsme stejně jako spousty dalších lidí, kteří třeba něco chystali x let, nebo jen měsíců, že třeba otevřou provozovnu, bar, cokoli a najednou vše ztraceno celá ta práce. Já však věřím, že další taková uzávěra již nepřijde a budeme moc dělat to co nás opravdu baví a to je hokej. Jasně, musíme se naučit jak řešit podmínky, které klade na stůl vláda a hygienická opatření, ale to zvládneme. Jsme tedy připravení dělat zase super zápasy s skvělým servisem. Brzy spustíme registraci do nové sezony a uvidíme zda bude pokračovat všech 36 týmů, nebo to někdo prostě "položí". 

Jsem zvědavý i na jiné soutěže. Vím, že některé soutěže i v jiných menších městech co mám informaci tak končí. Prostě ti lidé už těžko najdou motivaci něco stále tlačit a dělat často i dobročinnou činnost. Takže uvidíme co se kde stane. My jako PHM odhodlání máme a ligu máme nachystanou a bude určitě skvělá. Chystáme samozřejmě i klasické turnaje, které děláme a zase se otevírá možnost importu týmů ze zahraničí. Mí přátelé z Kanady jsou připraveni jen co budou fungovat Covid-pasy vyrazit a udělat si Eurotrip, takže věřím, že bude zase spousty hokejové zábavy.